Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vědomý spánek

12. 8. 2022

Včera jsem šel spát v půl 9, protože jsem měl dost náročný den, nakonec i ten předchozí, a jelikož obvykle vstávám po 4hod, a to každý den, tak proč ne. 

Ráno jsem se probudil ve 2:55 a rozhodl se, že ještě budu spát, i když jsem byl už v pohodě. Měsíc svítil jak nadmutý, takže v mé ložnici/obýváku bylo světla jako ve dne. Zatáhl jsem závěsy, předtím kouknul na Měsíc, se kterým zrovna moc nevycházím, protože každý úplněk vždycky v noci blbnu. Mám to od dětství, kdy jsem byl opravdu velkým náměsíčníkem.

Po 3hod ranní jsem si lehl na záda, lehce oddychoval a byl úplně v pohodě, protože pátek je posvátným dnem všech pracujících, tedy i můj, byl jsem příjemně vyladěný, svit Měsíce mírně zatemněný a já ještě chvilku uvažoval nad tím, že vstanu a pojedu do firmy dříve než obvykle. 

Usnul jsem. Jenže ten necele hodinový spánek se udál přesně v sentencích knihy, o které jsem již psal, tedy knihy Tenzina Wangyala Rinpončhe: Tibetská jóga snu a spánku. Udál se mi VĚDOMÝ SPÁNEK. Je to zcela fantastická záležitost a pokud ji zažijete poprvé, tak je to ještě umocněno vůní neskutečného a velkého poznání.

VĚDOMÝ SPÁNEK je stav, který je cílem tibetské jógy snu, tedy praktiky, jejímž dosažením vlastně žijete vědomě 24hod. Znamená to, že prožitý den, který je buddhisty vnímán jako snový proces, probudíte, a prospanou noc, tj. spánkový stav oživíte! Dá se to celé shrnout do pojmu probuzené mysli, což je špatný pojem, dle mého je to stav uvědomělého Vědomí. Je to stav vyššího vědomí, díky kterému můžete postupovat dále do Světa. Můžete o tomto přečíst tuny knih, nicméně jedna krátká zkušenost nahradí eony vašich životů a zkrátí dobu proclení života vezdejšího.

Jak to tedy "vypadá"? Tu hodinu, co jsem spal, jsem plně vnímal, probuzeným a otevřeným vědomím, že spím, tudíž že odpočívám a relaxuji, nicméně mé vědomí bez nároků povrchní mysli řešilo problémy, které nyní prožívám, a které třeba mohu vyřešit. Je to naprosto nenásilný zážitek vašeho hlubokého vědomí, při kterém si rovněž uvědomíte, jakou vnitřní sílu máte, sílu, která jedině bude hrát významnou roli po přechodu do jemnohmotného světa. Tam totiž nebudete moci machrovat s metály zdejšího světa, ale pouze se silou a stavem svého vnitřního Já (každý jedinec v tomto přechodu, obrazně řečeno, vypadá jako kometa, tj. jeho Já vlaje se závojem svého mentálního těla, do kterého se zapisují a zapisovaly veškeré jeho události, city, myšlení, činy apod.).

Je to bezesporu skvělý zážitek. Ve vědomém spánku poznáte své vlastní možnosti i potenciál vaší sítě, kterou žijete. Uvědomíte si, s čím buddhisté pracují již staletí, zacílení na vyvanutí mysli a život v plném Vědomí. Bez toho to nejde. Nedá se to obejít ani okecat. A nezapomeňte, že velcí umělci i vědci tohoto procesu využívali zcela samozřejmě, tj. vědomého spánku, k poznání skrytých zákonitostí i barev světa. Nakonec jak stále platí: Každému co jeho jest!