Jdi na obsah Jdi na menu
 


Teď a tady

20. 9. 2021

Vše je teď a tady, line se celou historií lidstva. Žij v přítomném okamžiku, je jednoduchá rada mnohých jogínů, mystiků, východních mnichů atp. V tomto se potkává, ostatně jako téměř vždy, individuální poznání a obecná pravda historicity dění. Čas je důležitý pro historii celého Bytí a nakonec i pro Stvořitele samotného, minimálně podle Hegela a jeho Fenomenologie ducha. Určitě jsou ve známosti všechny ty koncepce a teorie času od předsokratiků, přes svatého Augusta až k vyváženému dílu německého myšlení - Bytí a čas od Martina Heideggera. 

"Teď a tady" nás vtahuje do času dění, na bazální úrovni je to do historie lidstva, planety Gaie, historie života jako takového. Jsou však hlubší vrstvy času, které jdou až na samotný začátek védského poznání do místa, kde není ani čas ani historie, přitom vše ve své plnosti bytí. Je to zvláštní stav, který snad ještě převyšuje nirvánu. Je to stav (nikoli stav individua), spíše stav Bytí, ve kterém je vše přítomno bezpodmínečně, kde není žádná příčina ani následek, přesto vše, jak má být.

Teď a tady jsem vždy chápal pohledem své meditační, buddhistické praxe, která vycházela z mého působení v Tibetu. Teď a tady na ostrůvku času v oceánu plném dění. Jenže něco k tomu vždy scházelo. Lze čas porazit opět časem? Lze vyváznout z časové smyčky druhou časovou závislostí?

Připomněla se mi druidská výchova, díky které jsem poznal "Teď a tady" z vlastní podstaty stavu. Teď a tady je místní střed horizontu událostí bez včera a zítra. Vše se nachází v jedné jediné jednotce, a to i přesto, že zítra nemusí být zcela dokresleno. V Tady a teď to vůbec nevadí. Vše je k dispozici nyní, bez časových následností, bez rádoby oddělených epoch. Je to stav bez zámků i klíčů. Snad právě Tady a teď lze spojit s Počátkem, nikoli tím biblickým, ale tím védským, resp. před védským. Co teda z toho vyplývá? Máme takovou moc a oprávnění vstupu do takového stavu a tím možnost velkého odhalení? Je to stav neklíčeného semínka Stromu poznání se vším, co k tomu patří!