Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jsme svobodné bytosti?

25. 4. 2023

Řešili jsme s Bódhi nelehkost, zda Stvořitelova všemohoucnost může omezovat, či dokonce negovat naší lidskou, svobodnou vůli: 

  • Představte si jakoukoli situaci v jakémkoli stavu jakéhokoli jedince
  • Z každé takové situace vede mnoho, mnoho cest, které samozřejmě souvisí s osobním rozhodnutím jedince i rámcem jeho života (okolí, podmínky, lidé, city, výchova, predispozice, dávná rozhodnutí atp.)
  • Mnoho cest znamená desítky, někdy stovky možností jak dál
  • Na zmíněnou situaci, chcete-li životní křižovatku, navazují další a pak zase další rozcestí, která se v posloupnosti času a místa možností šíří geometrickou řadou
  • Jestliže Stvořitel zná, tj. svým Vědomím dokáže zahrnout všechny možné varianty a možnosti, může to znamenat, že svou znalostí absolutního bytí omezuje naší svobodnou vůli, svobodu našeho svébytného rozhodování?

Představte si, že svému dítku postavíte v dětském pokoji obrovskou vláčkovou dráhu (třeba v modelu TT, ta je snad nejhezčí). Postavíte stovky nádraží, milióny kilometrů kolejišť, tisíce vagónků a mašinek, krásné přírodní i městské okolí. Svému milovanému dítku vysvětlíte, jak se taková krásná dráha ovládá, vysvětlíte mu principy a fungování, popíšete schémata zapojení, způsob ovládání a nakonec pravidla, aby vláčky jezdily k radosti a pohodě. Je to nesvoboda, že si vaše milované dítko jezdí, jak chce, kdy chce, jak dlouho chce, i když po jasně ustavených kolejích, s přistavenými mašinkami i vagónky, přesto že jich jsou tisíce?

Může dítko vaší snahu odmítnout? ANO

Může se silou svého dětství rozpustit v té nádheře, kterou jste vytvořili? ANO

Může si vaše dítko přizvat kamarády? ANO

Může si vaše dítko přeházet vagónky i samotné výhybky? ANO

Může dítko vaše dílo zničit, rozmlátit a vás potupit? ANO

Může Vás dítko zabít? To si odpovězte sami... 

Má právo Vás zabít? To si odpovězte sami... Má vůbec možnost Vás zabít? To si odpovězte sami... Může Vás vůbec chtít zabít? To si odpovězte sami... 

Jestliže zná Stvořitel všechny možné variety, tj. biliony a biliony navazujících možností z bilionů předpokladů, tedy znamená to automaticky, že zná i Konec? A pokud ano, znalost Konce představuje, právě ta znalost, nikoli Konec samotný, projev nesvobody? Naší nesvobody? Anebo právě znalost Konce je prvním a zároveň jedinečným projevem nesvobody? A není znalost Konce méně než jistota Konce samotného?

Může Nás Stvořitel zabít? Má právo Nás zabít? To si odpovězte sami... Má vůbec možnost Nás zabít? To si odpovězte sami... Může Nás vůbec chtít zabít? To si odpovězte sami... To si odpovězte sami... To si odpovězte sami...