Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sloup 1: ZAČÁTEK CESTY

10. 6. 2022

Někdy se stává, že koukáte na různá motivační videa z různých myšlenkových oblastí (meditace, kvantoví machři, buddhisté a další) a přitom se nikam nemůžete vejít. Buď je vám to úzké, nebo naopak příliš široké, někdy je vás to neslovující, někdy nezajímavé, někdy pochybné. Takové reakce jsou zcela normální a není nutné se kvůli nim trápit nebo se jinak odsuzovat.

Na začátku doporučuji, držet se těchto zásad:

  • v žádném případě se neobviňovat z čehokoli, a s kýmkoli
  • v žádném případě si nelhat, nefabulovat před sebou samým
  • nespěchat na sebe, máme přece mnoho času a život je neustálá, věčná kontinuita
  • netěšit se prvními úspěchy, neboť zářivé uspokojení sebou samým nám hází klacky pod nohy

Všichni víte, že podstatná změna našich stereotypů, rámců žití i formátu myšlení je obtížná, představující značné úsilí. Ale co když to tak není. Co když se to jenom tak jeví a zdá? Co když je život otevřený systém, včetně různorodých příležitostí pro nás i pro okolí, které se námi mění?

Dohodněme se, že vynecháme veškerá morální dogmata, etické apely apod. a budeme všechno posuzovat pouze z hlediska našeho energetického potenciálu, tj. co nám bere nebo dává energii (samozřejmě víme o neutrální stavu interakce). Pokud máte v sobě pevně zakořeněné a uložené mravně náboženské direktivy, přes které nejste schopni vylézt na světlo (jak paradoxně napsáno), tak je to celkem vážný problém, protože všechna náboženství ve svých institucionalizovaných projevech představují formátování vůle, včetně svobodných rozhodnutí, přičemž my se chystáme na jinou pouť, pouť ke svému Vědomí, ke svému Já.

SLOUP 1: Začátek naší cesty

CÍL: Práce se vztahovou myslí

PRŮVODNÍ PROJEVY: Upřímnost k sobě samému, nenalhávání si čehokoli, s kýmkoli

PRAKTICKÉ CVIČENÍ 1: Na začátku se pojďte vyzkoušet, zda umíte pracovat se svým vědomím. Vyberte si jeden den v týdnu, vyberte jej předem, připravte se předem, natěšte se, že zkusíte něco nového, něco nevyzkoušeného. Celý den, ať se jedná o vaši rodinu, kolegy v práci, nebo na večerním volejbalu, nikdy, samozřejmě mimo standardního pozdravu, nezačněte konverzaci vy! Pokud půjdete v práci na kancelářské chodbě do kuchyňky, uvařit si kávu, pozdravte přítomného kolegu, ale v žádném případě nemluvte, tj. nezačínejte konverzaci. Pokud začne druhý, jasně a cíleně vnímejte, s čím kolega či jiný blízký začal, jak se vám to jeví. Buďte pozorní, ten den mluvte málo, šetřete slova. Uvidíte, kolik času vám zbyde na okolí, na uvědomění si vašich blízkých a známých. Zkuste si nastavit vlastní vnímání tak, že vaše tělo, i to vnitřní, je součástí světa vezdejšího, jsoucího, ale vaše Já jen ten den prostě jen přihlížeč! Já tedy není součástí vašeho fyzického ani psychického těla. Samozřejmě jen ten jeden den. Přihlížejte okolnímu dění, samozřejmě se zájmem a veškerou odpovědností, neboť se často jedná o lidi, které máte rádi. 

PRAKTICKÉ CVIČENÍ 2: Před tímto cvičením zahrnujícím opět jen jeden den, je nutné se řádně připravit, vše promyslet (jak paradoxní ve srovnání s cílem cvičení). Cvičení nazývám zástavou myšlení, přičemž se zcela nedá realizovat u výzkumníků, akademických vědců, tvořitelů a podobných lidí. Alespoň ve dnech creatio. Zástava myšlení znamená, že se stanete na jeden den automatem. Co to znamená? Prožijete celý den zcela standardně, jak to míváte. Ráno vstanete, dáte srdečnou pusu dětem, vyslechnete je, připravíte snídaně, odvezete je do školy, půjdete do práce, odpovíte na emaily, zúčastníte se porady a tak dále. A...tak...dále. Jenže u tohoto budete zcela beze své mysli, prostě zcela vynecháte jakékoli myšlení. Že to nejde? Ale, ale, jen to zkuste! Pokud to půjde obrazně řečeno přes koleno, pomozte si představou, že jste prázdná nádoba, kde uvnitř nic není. Vůbec NIC! NEZAPOMEŇTE, je to jen cvičení, jen na jeden den! Má přinést zkušenost, ne vás vyřadit, znemožnit apod. Jen cvičení, nic více.

Cvičení ze dvou výše si vyberte, které chcete, samozřejmě dle vašeho uvážení!

VÝSLEDEK: V žádném případě se neodsuzujte, pokud se to vám to nepovede. Nikdy se neodsuzujte ale také nevzdávejte! Tak to vyjde, samozřejmě dle vašich představ, zítra, příští týden, příští měsíc. ZA VŠECH OKOLNOSTÍ BUĎTE K SOBĚ SAMÝM SHOVÍVAVÍ! Berte to tak, že už výkrok k těmto cvičením je neskutečná událost! Je to vaše událost a tím jste úplně super!

Pokud se rozhodnete a také dohodnete se svým Já, že se vydáte na cestu k sobě samým, tak to nikomu neříkejte, alespoň prozatím. Podržte si své tajemství, vyzkoušejte se z něčeho, co se dneska v žádném případě nenosí, z nesdílení se! Sdílením ztratíme mnoho své energie, určitě to zvláště platí na začátku cesty k vlastnímu JÁ! Poslední rada: Nikdy nemějte strach z výsledku ani nedosáhnutí cíle. Jdete přece k sobě samému, k sobě domů, kde nejste pod kontrolou nikoho, i když stíny ve vás, stíny vašich životů, myšlenek i přetvářek, na vás budou útočit. Jsou to jen stíny, jen pouhé stíny!