Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sloup 0: JAK POZNAT NELAD, NEBOLI NESOULAD

9. 6. 2022

Měli bychom si uvědomit jednu zásadní věc, cesta k sobě samému, nástup této cesty, je vždy svázán s vnitřní nespokojeností, byť někdy nevědomou. Nespokojenost je velmi, velmi relativní, tj. specificky se neváže na jednotný druh životní situace. Znamená to, že vnitřní nelad (pro vzájemně provázané pojmy nespokojenosti, neklidu a nevyrovnanosti budu používat vždy jen pojem NELAD) nastane v době vážné nemoci, odchodu vašeho blízkého, ale i v době největšího finančního blahobytu, na vrcholu vlastní, úspěšné kariéry atp.

Myslí, že pro všechny popsané případy najdete ve svém okolí dost prokazatelných příkladů. Nelad, náš vnitřní nelad, tedy není přímo vázán na určitou situaci, kterou zrovna procházíme a žijeme, která nás obklopuje. Na čem tedy záleží, co nelad vyvolává? Ano, je to naše Já, které je v neladu, když jiný jedinec by byl ve stejné životní situaci v naprosté pohodě a klidu.

Nelad je tedy prvním příznakem, který nás vybízí k nástupu k sobě domů. Projevy nespokojenosti, neklidu a nevyrovnanosti se ukazují u každého malinko jinak, nicméně základní symptomy jsou stejné – nedostatek nebo dokonce ztráta energie, bazální, životní nechuť, nezájem, nedůvěra, někdy ustrašenost. Často je to nejistota vlastního bytí.

Zcela dostačující je tato základní charakteristika: Vše pronikající únava! Ráno se mi nechce vstávat, dokonce ani delší spánek o víkendu mi nedodává více energie. Únava z práce, která mě vždycky tak bavila. Únava z rodiny, kterou mám přeci rád/a. Aniž bychom si toho všimli, přebíjíme únavu zábavou, někdy alkoholem, novým koníčkem, novým autem, sexem s mladším partnerem/kou/ry.

Předchozí odstavec vyjadřuje to, čím bychom rozhodně neměli žít. Určitě si nemůžeme činit nároky na štěstí, na absolutní zdraví, zvláště když si z minulosti můžeme nést vlastní pochybení a selhání, nebo dokonce selhání své předchozí rodiny, ač té genetické nebo spirituální.  Na jediné ovšem máme nárok a zasloužené právo, na lad, tedy na vlastní spokojenost a vyrovnanost. Ztráta energie a nemožnost obnovy vlastních sil znamená projev neladu na svém vlastním rozcestí. Je to mezní stav, kterého jedna hraniční cesta je cestou k sobě samému, cestou k sobě domů, ke svému Já. Druhou hraniční cestou je postupné umírání sobě samému.

Diagnóza je celkem srozumitelná a volba následné léčby také. Začneme tedy postupně budovat, zcela konkrétně, bez nijakých obecností ani definicí, sloupem ke sloupu cestu ke svému Já. Dle mého je to nejdůležitější počin našeho života, protože bez nás samých by náš život neměl žádný smysl. Upozorňuji, že není důležité, čím jste cestu k vlastnímu Já nahradili, čím jste si přikryli únavu, jestli smyslem žití pro vaše děti, omilostněním svého sebeobětování druhým nebo ještě jinou, vznešenější činností. Sloupy vnitřní cesty k sobě domů budou pevně ukotveny přímostí, pohledem do vlastního zrcadla a neklamáním sebe samého. Pak teprve budou sloupy držet, sloupy vlastního bytí.